Opis obrazka po angielsku

Maturalny opis obrazka po angielsku

Opis obrazka po angielsku to coś z czym mamy do czynienia przede wszystkim na maturze ustnej z angielskiego. Matura ustna wymaga od nas płynnego formułowania myśli i umiejętności wypowiedzenia jej w języku angielskim oraz zachowania odpowiedniej struktury opisu, dlatego ważne jest aby zapoznać się z zasadami opisywania obrazka po angielsku.
 

Opis obrazka po angielsku – o czym należy pamiętać

W opisywaniu obrazka po angielsku w gruncie rzeczy chodzi o to, żebyśmy przedstawiali go tak jak osobie niewidomej – musimy jak najdokładniej opisać to co na nim widzimy. Oprócz tego opisując obrazek po angielsku np. na maturze należy skupić się na zachowaniu odpowiednich reguł. Przede wszystkim:

1. Skup się, skoncentruj i pokrótce zaplanuj to co będziesz mówić. Pamiętaj że należy przechodzić od ogółu do szczegółu, więc zanim zaczniesz opisywać coś dokładniej musisz mieć pewność że przekazałeś wszystkie ogólniejsze informacje.

2. Opis obrazka rozpocznij od tradycyjnego zwrotu „In the picture I can see…”, „In this picture I can see” lub „In the picture there is…”. Zwróć uwagę na to że w zdaniu używa się „in” a nie „on”, jak tłumaczyłoby się z polskiego „na obrazku”, co jest najczęściej popełnianym błędem wśród maturzystów.

3. Później przejdź do opisu dwóch płaszczyzn, są to: foreground (pierwszy plan) oraz background (tło). Poszczególne elementy możesz lokalizować również za pomocą zwrotów „in the middle of the picture”, „on the top of the picture”.

4. Po opisaniu tego co widzisz na pierwszym i drugim planie oraz nakreśleniu ogólnej sytuacji, należy przejść do opisywania szczegółów. Jeśli na obrazku przedstawione są osoby,w przypadku każdej z nich należy powiedzieć czy jest to kobieta czy mężczyzna, dorosły czy dziecko, jak wygląda, w co jest ubrany, co robi, oraz jaki ma wyraz twarzy. Możemy przy tym gdybać, np. jeśli osoby te się uśmiechają możemy stwierdzić że dobrze się bawią np. „I suppose they are having great time”, „I guess they are happy because they are laughing”. Z kolei jeśli są smutne lub zmartwione możemy powiedzieć że coś je trapi np. „It seems to me that he is sad”, „I think something wrong happened because he looks grim”.

5. Staraj się używać możliwie najbardziej rozbudowanych zdań jakie jesteś w stanie bezbłędnie zbudować. Unikaj prostych zdań zawierających 3 słowa typu „He is smiling”, „She is sad”, „They are playing/reading/running”.

6. Gdy uznasz że nie jesteś już w stanie powiedzieć nic więcej na temat danego obrazka, zakończ opis słowami typu: „I guess I told everything”, „Do you have any questions?”, „Nothing else comes to my mind”, „I think that is all”.

Opis obrazka po angielsku – przydatne zwroty

Oto kilka zwrotów pomocnych podczas opisywania obrazka po angielsku:

In the picture I can see … – Na obrazku widzę …

The picture presents / describes … – Obrazek przedstawia …

The picture shows … – Obrazek ukazuje …

In the foreground / background I see … – Na pierwszym planie / W tle widzę …

In the middle / bottom … – W środku / Na dole …

There are 3 people. Two men and one woman. – Jest tam 3 ludzi. Dwóch mężczyzn i jedna kobieta.

They seem to … – Oni wydają się …

He / She looks happy / sad – On / Ona wygląda na szczęśliw(ego/ą) na smutn(ego/ą)

They are probably… (playing computer games) – Oni prawdopodobnie … (grają w gry komputerowe)

It appears to me that … – Wydaje mi się że …

He is wearing … – On nosi …

She is probably 18 years old … – Ona ma prawdopodobnie 18 lat …

I suppose I said everything about this picture. – Przypuszczam że powiedziałem wszystko o tym obrazku.

 

Przykładowe opisy obrazka po angielsku

 

Opis obrazka po angielsku przykład 1

Opis obrazka po angielsku przykład 2

Opis obrazka po angielsku przykład 3

Opis obrazka po angielsku przykład 4

Jak napisać opis po angielsku?

Lista opisów po angielsku

 
Opis obrazka po angielsku jest naprawdę prosty, o ile dobrze go rozplanujemy. Przede wszystkim należy pamiętać o zasadach opisanych powyżej oraz skupiać się głównie na tym, o czym jesteśmy w stanie powiedzieć najwięcej, stosując możliwie jak najbardziej wyszukane słownictwo. Wszystkim osobom zdającym maturę z język angielskiego życzymy powodzenia! :)

Jeśli macie jakieś propozycje przykładowych zwrotów dotyczących opisu obrazka po angielsku, napiszcie je w komentarzu, a umieścimy je na stronie. Z góry dziękujemy ;)

Opis obrazka po angielsku – Matura ustna
Oceń artykuł

Jeden komentarz do “Opis obrazka po angielsku – Matura ustna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *