Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku pytania i odpowiedzi

Przykładowy dialog pomiędzy rekrutantem a kandydatem na stanowisko.

Oto przykładowe pytania i odpowiedzi które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku.

Pytanie numer 1

Please tell us something about yourself.

Jest to absolutny klasyk. Bardzo szerokie i ogólne pytanie, dostarczające jednak wielu informacji. To o czym i w jaki sposób będziemy mówili ma duży wpływ na to jak odbierze nas osoba rekrutująca.

Odpowiadając na to pytanie powinniśmy opowiedzieć coś o sobie, głównie pod kątem informacji które interesują potencjalnego pracodawcę, i zaprezentować dlaczego najlepiej ze wszystkich kandydatów nadajemy się na to stanowisko.

Przykładowa odpowiedź:

I come from …, for the last … months/years I’ve been living in … . I graduated from … in … . After the studies, I worked at … as an … . I would like to join your company, because … . I think I will be able to acquire new skills and experience and have an opportunity to develop myself. I am a hardworking and … person. I am good at … and … . My hobbies and interests are … . Is there anything else you would want to know about myself?

Pytanie numer 2

What were your main responsibilities in your last job?

Jeden z pewniaków których możemy się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej. Aby odpowiedzieć na nie najlepiej jak się da, powinniśmy wcześniej zrobić sobie krótką listę, wybierając te najważniejsze, i przemieszczając się od ogółu do szczegółu.

Przykładowa odpowiedź:

As a … my everyday responsibilities included: …, …, … . However, once a week I was responsible for …, and every month I had to … . My main responsibility was …, but I also … .

Pytanie numer 3

What are your main strengths?

Jest to bardzo popularne pytanie, tak samo jak pytanie numer 4 – często występują one ze sobą w parze. Potencjalny pracodawca chce wiedzieć zarówno jakie są nasze największe zalety dzięki którym miałby wybrać na dane stanowisko właśnie nas, jak i dowiedzieć się w jaki sposób oceniamy samego/samą siebie. Ważne jest aby mówić na temat – fakt że dobrze radzimy sobie z dziećmi nic nie znaczy w przypadku np. pracy w biurze, jednak ma duże znaczenie w pracy opiekunki czy przedszkolanki.

Przykładowa odpowiedź:

I believe my strongest trait is … . This trait has helped me in many difficult situations, for example …  and … . Also, I have always been a great … .  I am good at … . I think I am an excellent … . Since high school, I have been … .

Pytanie numer 4

What are your weaknesses?

Jest to druga część pytania o nasze cechy. Musimy w niej zgodnie z prawdą opisać jakieś nasze gorsze cechy – nikt nie jest przecież idealny, a lepiej żeby pracodawca wiedział o nich wcześniej niż później – wtedy czułby się oszukany. Rzetelny opis naszych słabości może zresztą wyjść nam na dobre – będziemy bardziej wiarygodni i rekrutant nabierze do nas zaufania, co będzie oznaczało też że bardziej uwierzy w wymienione przez nas wcześniej zalety. Pamiętajmy przy tym aby pod rzekomą „wadą” nie ukrywać specjalnie zalet, np. mówiąc „jestem zbyt punktualny”, „jestem zbyt dokładny”

Przykładowa odpowiedź:

I think my weakness is that I am not patient enough. I am a kind of person who cannot wait and gets irritated quickly, especially when someone makes mistakes. I am working on it though.

Pytanie numer 5

What do you want to be doing five years from now?

Pytanie podobne lub zamienne do pytania: „What are your short term goals?”, w którym rekruter pyta nas o to co chcemy osiągnąć przez te kilka lat pracy, czy zamierzamy się rozwijać czy raczej stać w miejscu. Nie trzeba chyba dodawać że niespecjalnie mile widziany jest brak ambicji i chęci do rozwoju. Pytanie to może też zawierać delikatną sondę, czy stanowisko o które się ubiegamy traktujemy jako tymczasowe, z powodu braku lepszych ofert, czy naprawdę chcemy związać się z daną firmą i robić w niej karierę.

Przykładowa odpowiedź:

In five years, I see myself as a valued employee of this company. I would like to be the best in my team and lead them to greater successes. I also want to develop my skills and get more and more experience, which could let me be a great manager in the long run.

Pytanie numer 6

What do you know about our company?

Pytanie pojawiające się często w przypadku dużych i średnich firm. Ma na celu zbadanie nie tylko to czy kandydat rozeznaje się w strukturze i działalności firmy w której zamierza pracować, lecz również to czy dobrze przygotował się do tej rozmowy, a więc czy mu na niej zależy. Odpowiadając na to pytanie należy powiedzieć czym zajmuje się dana firma, jaki jest zakres jej działalności, oraz zaznaczyć te aspekty, które sprawiają że chcemy pracować akurat dla tej firmy.

Przykładowa odpowiedź:

I have heard that your company is a good place to work at, with a lot of friendly and helpful people and opportunities for development. It is also connected with my interests, so I think it is a nice place to work, especially for me.

Pytanie numer 7

What do you like doing in your free time?

Jest to dość luźne pytanie, mające przybliżyć Twoją osobę i zainteresowania rekruterowi. Dobrze byłoby, gdyby nasze hobby i zajęcia były nieco powiązane ze stanowiskiem na które aplikujemy, jednak nie należy w tym wypadku kłamać lub naginać prawdy. Nie należy również mówić o swoim hobby jak o najważniejszej rzeczy na świecie, pochłaniającej cały wolny czas, gdyż sugerowałoby to, że nasze zainteresowania mogą być ważniejsze od pracy. Dobrze byłoby, gdyby to co opowiemy o naszym czasie wolnym, brzmiało ciekawie i dość ambitnie. Bezwzględnie należy unikać odpowiedzi typu „siedzę na facebooku/w internecie”, gdyż mogłoby to sugerować że będziesz robić to również w pracy.

Przykładowa odpowiedź:

Whenever I find some free time, I like to spend it in an active way. My hobbies include riding a bicycle, playing basketball, and jogging. If the weather does not allow me to do any of these, I read books or watch movies. I also like to spend my free time with my family, for instance going out somewhere.

Pytanie numer 8

What are your long-range goals?

Pytanie podobne do pytania: „What do you want to be doing five years from now?”, stosowane zamiennie, z tym że tutaj nie ograniczamy się do patrzenia pięć lat do przodu, lecz nawet dziesięć czy dwadzieścia. Postarajmy się, aby odpowiedź brzmiała w miarę ambitnie, lecz również realistycznie. Odpowiedź na nie ukaże pracodawcy czego może się od nas spodziewać w dłuższej perspektywie czasu.

Przykładowa odpowiedź:

I always try to focus on the nearest future, but also have to have long-range goals in mind. I would love to be working for you in a year, but also in the next ten years. I believe the opportunities your company offers to the employees are vast and rewarding, hence I see myself as a dedicated employee in your company even in a decade or so.

Pytanie numer 9

Why should we hire/choose you?
W tym pytaniu musimy odpowiedzieć konkretnie dlaczego to akurat my powinniśmy zostać zatrudnieni na określone stanowisko. Udzielając odpowiedzi, warto podać przykłady konkretnych umiejętności lub sytuacji, które je potwierdzają.

Przykładowa odpowiedź:

This position requires independence in making decisions. In my last job, I proved that I was able to work without supervision.
Moreover, I know how to organize my work well, so that you can save a lot of time and money. Besides, I’m excited and passionate about this industry and will always commit myself to the fullest. I believe to be the best candidate for this position.

 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku pytania i odpowiedzi część 2

 

 Jak napisać CV po angielsku?

Wzór CV po angielsku

Jak napisać list motywacyjny po angielsku?

Przykładowe listy motywacyjne po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

 

Pytanie numer 10

How do you solve difficult situations at work?

W tym pytaniu należy odpowiedzieć, w jaki sposób radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, które zdarzają się w pracy. Dobrze byłoby poprzeć naszą odpowiedź dokładnymi przykładami bazującymi na naszych własnych doświadczeniach, opowiadając o sytuacjach w których byliśmy, i z którymi poradziliśmy sobie w pozytywny sposób. W rozwiązywaniu problemów liczy się przede wszystkim racjonalne i profesjonalne podejście, co sugeruje że jesteśmy godni zaufania i być może w przyszłości będziemy nadawać się na wyższe stanowisko, wymagające większej odpowiedzialności. Nikt nie chce w swojej firmie osoby nieodpowiedzialnej i potrzebującej pomocy zawsze, gdy tylko pojawi się jakiś niespodziewany problem.

Przykładowa odpowiedź:

In case of difficult situations, I try not to get stressed out and think of a rational way to deal with a problem. Sometimes it takes a lot of thinking. For example, I will think what someone else would do, but oftentimes difficult situations can only be solved by staying calm and applying the most straightforward methods. When it is necessary and a problem is really big, I ask competent people who have experience in dealing with silimiar problems.

Pytanie numer 11

Why are you leaving your present job?/ Why do you want change your current job?

W tym pytaniu należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą czemu szukamy nowej pracy i opuszczamy starą. Nie jest przy tym wskazane krytykowanie poprzedniego pracodawcy, gdyż obecny(potencjalny pracodawca) mógłby myśleć że w przyszłości z nim stanie się podobnie, a nikt nie lubi kiedy mówi się o nim źle.

Przykładowa odpowiedź:

My present job does not meet my expectations in that I feel I do not exhaust my potential to the fullest. I reckon your company requires more commitment and personal dedication, which is why I am after working for you.

 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku pytania i odpowiedzi część 2

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej, piszcie je w komentarzach, a my umieścimy je na stronie :)

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę po angielsku – pytania i odpowiedzi
średnia: 5 z 2 głosów

12 komentarzy do “Rozmowa kwalifikacyjna o pracę po angielsku – pytania i odpowiedzi

 1. I think that one of the most frequently asked questions during interview is „why do you want change your current job”

 2. Popularne pytanie to „Why should we hire/choose you?”
  Udzielając odpowiedzi, warto pododać przykłady konkretnych umiejętności lub sytuacji, które je potwierdzają.
  Np. „This position requires independence in decisions. In my last job I proved that I am able to work without supervision. For example….
  Moreover, I know how to organize my work well, so that you can save a lot of time and money. Besides, I’m excited and passionate about this industry and will always give 100%. I believe to be the best candidate for this position.”

 3. Mnie pytali o to jakie jest moje największe osiągnięcie jakim moge sie pochwalić. A kolejne pyt po angielsku były: jakie są moje oczekiwania finansowe i jak szybko moge zmienić pracę.

 4. Denerwujące jest to że taki headhunter siedzi z kartka i tylko czyta to co ma tam napisane nie mając dokładnie pojęcia o co pyta.

 5. Na rozmowie gdzie w ogłoszeniu wymagali komunikatywny angielski kolega dostał pytanie, w dodatku zadane po polsku.

  „Zna pan angielski? Proszę coś powiedzieć po angielsku”

  Ja miałam głownie:
  -„What’s your hobby” odpowiedziałam i tyle było
  -„tell me something about you” i jak opowiadałam to powstawały nowe pytania „How long you live in L…” „How large is this city” i oczywiście „Are’you maried?” „where your husband works?”
  Czyli same takie jakie normalne.

  Raz miałam rozmowę gdzie wymagany był angielski komunikatywny, babka nic nie pytała i powiedziała, że z tym spokojnie byle by się przez email dogadać.

 6. Tak mi się przypomniała taka sytuacja z rozmowy kwalifikacyjnej :)

  – ile zna pan języków?
  – trzy.
  – jakie?
  – rosyjski, angielski i francuski
  – to proszę powiedzieć coś po angielsku?
  – guten tag
  – ale to jest po niemiecku
  – Aaa to w sumie znam cztery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *