Rozmowa kwalifikacyjna o pracę po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku jest finiszem w długiej drodze rekrutacji. Oznacza ona, że zarówno nasze CV jak i list motywacyjny zostały rozpatrzone pozytywnie, i pracodawca zainteresował się naszą kandydaturą. Głupio byłoby zaprzepaścić taką szansę i źle wypaść na rozmowie o pracę, dlatego powinniśmy przygotować się do niej jak najlepiej – a w zasadzie: musimy być po prostu najlepsi ze wszystkich kandydatów.

Zasadniczo rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie różni się znacząco od rozmowy kwalifikacyjnej po polsku, poza tym że jest w innym języku, i właśnie to nasza umiejętność posługiwania się językiem angielskim będzie u nas oceniana dodatkowo. Dlatego też powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, by nie popełniać błędów językowych.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, powinniśmy przede wszystkim dobrze opanować język angielski. Umiejętność płynnego i sprawnego wyrażania swoich myśli zdecydowanie ułatwi nam dobre zaprezentowanie się pracodawcy.

Przed rozmową o pracę

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze byłoby zapoznać się możliwie jak najlepiej z informacjami o firmie, dla której zamierzamy pracować. Daje nam to trzy podstawowe korzyści:

 1. Pozwala nam długo rozmawiać i brzmieć inteligentnie w trakcie rozmowy z rekruterem – wiemy czym zajmuje się firma i jakie byłoby w niej nasze miejsce.
 2. Zwiększa naszą pewność siebie – jesteśmy lepiej przygotowani, a co za tym idzie możemy być bardziej rozluźnieni i wypaść bardziej naturalnie niż gdybyśmy byli pozbawieni tej wiedzy.
 3. Sprawia że lepiej wypadamy w oczach rekrutera – widać że interesujemy się ich firmą, mamy pojęcie na co się piszemy i nie znaleźliśmy się tam „przypadkiem”, oraz że zależy nam na tej pracy.

Oprócz tego, zanim pójdziemy na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

 • Rozmowa kwalifikacyjna to przede wszystkim rozmowa a nie bezmyślne recytowanie wyuczonych na pamięć odpowiedzi – takie odpowiedzi wyglądają na nieszczere i zamiast sprawiać wrażenie inteligentnych, będziemy sprawiać wrażenie ograniczonych umysłowo.
 • Rekrutant to też człowiek – postarajmy się postawić na jego miejscu i zastanówmy się, czego oczekiwałby on od nas i co mogłoby mu się spodobać. Postarajmy się też aby nas polubił – częściej odczucia związane z daną osobą są ważniejsze niż to o czym mówiła.
 • Przygotowanie do rozmowy obejmuje nie tylko przygotowanie merytoryczne – powinniśmy także przygotować odpowiedni strój: ubrać się schludnie, elegancko, adekwatnie do sytuacji.
 • Podczas rozmowy bardzo ważna jest komunikacja niewerbalna – całe nasze zachowanie, oraz nasze gesty wpływają na odbiór naszej osoby przez rekrutera: powinniśmy zachowywać się swobodnie (ale nie lekceważąco!), wyglądać i brzmieć przekonująco i wiarygodnie. Zdecydowanie najskuteczniejszy i najbardziej przekonujący jest szczery, niewymuszony uśmiech – jest on dowodem na to, że jesteśmy zrelaksowani i pewni siebie, oraz pozytywnie nastawieni.
 • Przed rozmową kwalifikacyjną powinniśmy sprawdzić jakie są średnie zarobki na stanowisku o jakie się ubiegamy, tak aby będąc o nie zapytanym nie podać ani zbyt niskich, ani zbyt wysokich.

Wskazówki które należy wziąć pod uwagę przed rozmową kwalifikacyjną:

 • Poćwiczmy wypowiedzi i konstrukcje zdań w języku angielskim. Przygotujmy sobie odpowiedzi na pytania najczęściej padające na rozmowie kwalifikacyjnej.
 • Przed rozmową, aby rozluźnić atmosferę i „spoufalić” się z rekruterem możemy się uśmiechnąć, przywitać, i spytać „How are you?”
 • Powinniśmy dobrze się zapoznać i przeanalizować nasze CV – może być ono podstawą do wielu zadawanych  nam pytań, na które powinniśmy być w stanie odpowiedzieć – np. odnieść się do wspomnianego w CV dyplomu lub certyfikatu.
 • Przećwiczmy przykładową rozmowę kwalifikacyjną ze znajomym który dobrze włada językiem angielskim.
 • W przypadku gdy nie zrozumieliśmy lub nie dosłyszeliśmy jakiegoś pytania nie wahajmy się poprosić o powtórzenie go.
 • Po odbytej rozmowie możesz wysłać list bądź e mail, w którym podziękujesz za odbytą rozmowę – dzięki temu wyróżnisz się spośród kandydatów i będziesz lepiej zapamiętany – pokażesz przy tym po raz kolejny że zależy Ci na stanowisku.

 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

 

 Jak napisać CV po angielsku?

Wzór CV po angielsku

Jak napisać list motywacyjny po angielsku?

Przykładowe listy motywacyjne po angielsku

 

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę po angielsku
średnia: 2 z 1 głosów

2 komentarzy do “Rozmowa kwalifikacyjna o pracę po angielsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *