Jak napisać rozprawkę „For and Against” po angielsku

Rozprawka typu Pros and Cons po angielsku

Rozprawka „za i przeciw” jest jednym z typów rozprawek angielskich. Nazywa się on „For and Against” lub „Pros and Cons”. Zawiera ona dwa różne spojrzenia, wady i zalety danego problemu. Pisze się ją językiem formalnym, a cała treść związana jest z jednym wybranym tematem.

Jak zabrać się do pisania rozprawki

Zanim zabierzemy się do pisania rozprawki dobrze jest dogłębnie przeanalizować dany nam temat, i wypisać sobie na kartce wszystkie „za” i „przeciw” danego problemu, wraz z krótkim uzasadnieniem. Potem możemy wybrać kilka(lecz nie za dużo, bo ogranicza nas liczba słów) najbardziej przekonujących argumentów z obu punktów widzenia.

Zasady pisania rozprawki

Rozprawka powinna składać się z trzech części, wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Podczas jej pisania nie należy używać słów typu: I think, I belive, In my opinion, gdyż w tego typu rozprawce liczy się przede wszystkim bezstronność i obiektywność.

Rozprawka po angielsku – Wstęp

We wstępie określamy temat rozprawki, przedstawiamy problem.

Rozprawka po angielsku – Rozwinięcie

W rozwinięciu podajemy argumenty „za” i „przeciw” dotyczące danego tematu. Dobrze aby w jednym akapicie były przynajmniej 2-3 argumenty za, a w drugim 2-3 argumenty przeciw.

Rozprawka po angielsku – Zakończenie

W zakończeniu robimy krótkie podsumowanie i zebranie argumentów w całość, i dopiero wtedy możemy dodać własną, stonowaną opinię na dany temat, wynikającą z przewagi argumentów jednego punktu widzenia.

Zwroty przydatne podczas pisania rozprawki:

Do wprowadzania pierwszego argumentu:

One major advantage of … – Ważną zaletą …

In the first place/First of all – Przede wszystkim

Firstly – Po pierwsze

To start with – Na wstępie

Do wprowadzania następnych argumentów:

Secondly – Po drugie

Thirdly – Po trzecie

What is more/Furthermore/Moreover – Co więcej

Also – Również

In addition to … – Na dodatek …

Apart from … – Oprócz …

Last, but not least – Ostatni lecz nie mniej ważny

Finally, … – W końcu, …

Do wprowadzania przeciwnego punktu widzenia:

On the other hand – Z drugiej strony

In spite of – Wbrew …

Despite – Pomimo

Even though – Chociaż

Although – Mimo to

It can be argued that … – Są odmienne opinie że …

Do wprowadzania przykładów popierających tezę:

For example/For instance – Na przykład

like – jak

Especially – Zwłaszcza

such as – tak/takie jak

In particular – Zwłaszcza

Do podsumowania:

In conclusion/All in all/To sum up – Podsumowując

Taking everything into account/Taking everything into consideration/On the whole – Biorąc to wszystko pod uwagę

 

Przykładowe rozprawki po angielsku

 

Jak napisać opinion essay?

Przykładowe rozprawki typu opinion essay

 

Jeśli masz jakieś propozycje zwrotów przydatnych podczas pisania rozprawki po angielsku, napisz je w komentarzu a my umieścimy je na stronie :)

Jak napisać rozprawkę po angielsku
Oceń artykuł

16 komentarzy do “Jak napisać rozprawkę po angielsku

 1. Bardzo pouczające i przydatne informacje, a przede wszystkim zwroty i wyrażenia. Gorąco polecam do przeczytania i skorzystania z tego portalu przed maturką ;>
  Pozdrawiam

  1. To zależy od sposobu w jaki piszemy, a także od rodzaju rozprawki – w przypadku rozprawki pros and cons bardziej wskazane jest pisanie bezokolicznikowo, a w przypadku opinion essay jako osoba – w końcu przedstawiamy w niej naszą opinię na dany temat. Nie ma jednak sztywnych reguł tego dotyczących ;)

 2. Jeśli piszę rozprawkę argumentacyjną i mam temat : ” Bycie biednym (finansowo) to jedno z najgorszych doświadczeń w życiu człowieka” mam wypisywać argumenty tylko te zgadzające się z tematem czy może również dobre strony bycia „biednym” ??

  1. Z tego co piszesz wygląda na to że jest to Opinion Essay, więc powinieneś napisać argumenty przemawiające za daną tezą, oraz jeden, max. 2 argumenty przeciwne(czyli dobre strony bycia biednym)

   pozdrawiam

 3. hejka,mam ogromną prośbę. napisałam swoją pierwszą rozprawkę,nie mam pojęcia czy prawidłowo. czuje że jest sporo błędów :( byłby ktoś miły i wskazał mi błędy? to ta rozprawka:

  Nowadays many people in the world become homeless. It is a big problem in many country. I will present my opinion why they live on the street.
  In the first place they have problem with find job. Many people haven’t enough education so find job in their sytuation is really hard. Very often they aren’t an ideal candidate for somebody who look for employess. This makes that they don’t feel needed.
  Secondly they have some addicts. They have problem with themselves. They don’y deal with that so they sweep for alcohol or drugs. It’s the most popular sytuation. They lose their job,family and they become homeless. They haven’t somebody to help so it’s kill their.
  Last but not least argument is that many teenagers are in the street and they beg to survive. They are homeless because they have problem in family. It’s so sad because they have a bad start in life. I’m very sympathise with they.
  Taking everything into consideration it’s a big problem all around thw world. I think we should help them.

  Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuje za pomoc,Klaudia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *