Opis dnia po angielsku

Przykład opisu codziennego dnia po angielsku

My usual day starts at 7 AM, when I get up and rush to my bathroom to take a shower and clean my teeth. I do not usually eat breakfast early on, thus I take a sandwich or two to the school and eat them as the day goes by.

At 8AM, I am already at my school, and it is also when all the lessons begin. It takes six to eight hours to finish the school, and now the fun part begins.

Once I am back at home, I eat dinner and text my friends with a question as to what to do next. If one answers me with a specific offering, we are set to hang out at about 5PM, and if noone does, I will workout at my local gym.

Once I am back at home once again, I browse the web and do all the homework I was assigned to do a few hours earlier in the day.

When everything is done, I will go to my bed at 11PM and hopefully fall asleep as fast as possible.
 

 

Póki co mamy tylko jeden opis dnia po angielsku :) Jeśli chcesz stworzyć własny przykład swojego dnia po angielsku, napisz go w komentarzu, a my umieścimy go na stronie wraz z Twoim imieniem. Z góry dzięki :)

Ocena: 3.6/5 (liczba głosów:12)

One comment

  1. Mój dzień jest normalny , wstaję o godzinie 6.30 . Idę do łazienki się umyć potem idę się ubrać , idę na autobus o godzinie 8 zaczynam lekcje wracam ze szkoły o 14.30 przebieram się , jem obiad idę oglądać telewizję , potem idę odrobić lekcje , jak mam mało zadane idę na spacer , o godzinie 20 idę sie kąpać , potem włączam komputer . ok 23 idę spać .

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *