Jak nauczyć się mówić po angielsku?


Wiele osób zaczynających swoją przygodę z językiem angielskim ma problem z mówieniem. Często zdarza się, że nawet osoby, które dobrze radzą sobie na zajęciach i zdobywają świetne oceny boją się odezwać. Zwykle przyczyną jest strach przed popełnieniem błędu. Jest to dość frustrujące, ponieważ uniemożliwia swobodną rozmowę z drugą osobą. Niestety szkoły uczą nas w głównej mierze tego jak zdawać egzaminy i nie popełniać błędów, zamiast jak wykorzystywać język w praktyce. Tego musimy nauczyć się na własną rękę. Jak więc nauczyć się mówić po angielsku?

W jaki sposób odważyć się mówić po angielsku?

1. Oswój się z językiem

Najlepszym sposobem aby przestać się bać mówić po angielsku, jest oswojenie się z tym językiem. W tym celu możesz oglądać filmy oraz słuchać piosenki po angielsku. Jeśli nie rozumiesz wszystkiego co słyszysz, podczas oglądania filmu najlepiej włącz polskie lub angielskie napisy, a podczas słuchania piosenki, wyszukaj w Google tłumaczenia piosenek po angielsku. Dzięki słuchaniu dużej ilości materiałów po angielsku szybko oswoisz się z językiem (stanie się on dla Ciebie naturalny, łatwiej Ci będzie się nim posługiwać), ale również nauczysz się jak w poprawny sposób wymawiać różne słówka oraz jak je akcentować. Jest to bardzo ważne, ponieważ znajomość brzmienia języka da Ci więcej pewności siebie podczas używania go.

2. Naucz się popularnych zwrotów

Dzięki nauczeniu się kilku podstawowych schematów, możemy przekazać na prawdę sporo informacji. Jest to bardzo prosty sposób na rozpoczęcie swojej przygody z porozumiewaniem się w języku angielskim. Proste wyrażenie uzupełnione odpowiednim słownictwem tematycznym może mieć bardzo wiele znaczeń. Wykorzystaj to na swoją korzyść! Aby poznać wiele popularnych słówek i zwrotów, warto znaleźć jakiś kurs języka angielskiego online – zazwyczaj są one skierowane do osób początkujących i zawierają bardzo wiele przydatnych słówek i zwrotów, które później można wykorzystywać w rozmowie. Pozwala to zaoszczędzić czas na uczeniu się tych słówek i zwrotów, których i tak nigdy w praktyce nie wykorzystamy, poświęcając go tylko na to, co faktycznie się przydaje.

3. Mów, mów i jeszcze raz mów

Najprostszym sposobem na oswojenie się z mówieniem po angielsku jest – mówienie po angielsku! Brzmi to dość banalnie, jednak uwierz mi, że ten sposób szybko przynosi pożądane rezultaty. Jeśli bardzo się wstydzisz, na początku możesz zacząć od powtarzania na głos zdań zasłyszanych w filmie czy serialu. Gdy już poczujesz się w tym swobodniej, spróbuj mówić sam do siebie! Spróbuj przetłumaczyć ostatnie wypowiedziane przez Ciebie zdanie na angielski, wyobraź sobie dialog ze sprzedawczynią w sklepie po angielsku i przeprowadź go sam ze sobą. Sposobów jest mnóstwo! Gdy to przestanie Ci wystarczać, poproś koleżankę czy kolegę, aby podczas kolejnego spotkania 20 minut Waszej rozmowy przebiegło w języku angielskim. Jest to bardzo dobry sposób, ponieważ możecie wtedy wzajemnie wychwytywać swoje błędy!

4. Nie bój się popełniać błędów

Często osoby, które mają już sporą wiedzę na temat języka angielskiego, wciąż boją się mówić. Dzieje się tak najczęściej z powodu strachu przed popełnieniem błędu. Osoby takie nadmiernie analizują każdą swoją wypowiedź pod kątem poprawności gramatycznej i stylistycznej. Zanim zdecydują się coś powiedzieć, muszą ułożyć sobie to dokładnie w głowie. Jest to bardzo częsty błąd! Nie bójmy się popełniać błędów, każdy z nas je popełnia. Błędy są nieodłączną częścią nauki języków obcych. Nie możemy od razu być perfekcyjni. Dlatego odsuń od siebie wszystkie obawy i po prostu zacznij mówić! Bo chyba lepiej porozumiewać się w języku obcym, popełniając kilka drobnych błędów, niż nie powiedzieć nic wcale, prawda?

Ocena: 5/5 (liczba głosów:4)

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *